fbpx
Новини та дослідження

Згідно систематичним оглядам, ірригація порожнини носа сольових розчинів дозволяє зменшити симптоми хронічного синусу і зменшити частоту рецидивів, однак більшість робіт включають невелику кількість пацієнтів. Парові інгаляції також є методом лікування пацієнтів з синуситом, хоча доказна база їх невелика.

Іригація носа сольовим розчином є додатковою терапією при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, яка може здійснюватися за допомогою спрею або рідкого розчину. Іригація може застосовуватись для лікування симптомів, пов'язаних з хронічними риносинуситами. 

Провідні рекомендації щодо діагностики та лікування гострого бактеріального риносинуситу у дорослих та дітей були підготовлені мультидисциплінарною експертною групою

Ірригаційна терапія рекомендується як допоміжна терапія для зменшення симптомів гострих бактеріальних риносинуситів, зволоження слизової оболонки та поліпшення мукоциліарного транспорту, а також при хронічних синуситах і риносинуситах.

Іригація носа сольовим розчином: іригація носа сольовим розчином може застосовуватися для пом'якшення в'язкості слизу і поліпшення мукоціліарного транспорту. Механічне очищення порожнини носа сольовим розчином є корисним у пацієнтів, які страждають хронічними риносинуситами і частими синусити.

У деяких оглядах Cochrane було опубліковано інформацію про дослідження, які показали обмежену користь у зменшенні симптомів у дорослих, пов'язану з іригацією носової порожнини сольовим розчином. Проте, іригація носа є безпечним і недорогим лікуванням для пацієнтів, які прагнуть зменшити симптоми захворювань.

Клінічні рекомендації: Симптоми слабкого риносинусита, який триває менше 7 днів, можуть бути знижені за допомогою підтримуючої терапії, яка включає в себе прийом анальгетиків, деконгестантів короткої дії, іригацію носової порожнини сольовим розчином, а також прийом інтраназальних кортикостероїдів (рівень доказовості А).

Ресурс: Acute Rhinosinusitis in Adults. American Academy of Family Physicians , 2011.


 

Іригація носа рекомендується у якості допоміжної терапії при алергічному риніті: систематичний огляд та метааналіз. Іригація носа за допомогою ізотонічного розчину рекомендується в якості допоміжної терапії при алергічному риніті. Такий вид допоміжної терапії є добре переносимим, недорогим, простим у використанні. Відсутні докази того, що регулярна щоденна іригація носової порожнини негативно впливає на стан здоров'я пацієнта або викликає несподівані побічні ефекти.

Був проведений систематичний пошук з різних основних баз даних (Medline, Embase, Центральний реєстр контрольних досліджень Cochrane, бази даних ISI Web of Science) літератури, опублікованої в період з 1994 по 2010 рр., серед проспективних, рандомізованих, контрольованих досліджень, які оцінювали наслідки іригації носа сольовим розчином, за різними параметрами пошуку - первинним (показник симптоматики) та вторинним (споживання ліків, мукоциліарний кліренс та якість життя).

Результати: спостерігалося регулярне проведення іригації носа протягом обмеженого періоду до 7 тижнів, що позитивно вплинуло на всі досліджувані показники результатів у дорослих та дітей з алергічним ринітом. Іригація носа сольовим розчином на 27,66% знизила симптоми захворювання, зменшила споживання ліків на 62,1%, прискорила час мукоциліарного кліренсу на 31,19% та підвищила якість життя на 27,88%.

Ресурс: A systematic review and meta-analysis/Kristina E. Hermelingmeier, Rainer K. Weber, Martin Hellmich, Christine P. Heubach, Ralph Mösges, Am J Rhinol Allergy. 2012 Sep-Oct; 26(5): e119–e125.